ArtykułyPorady

Wiek psa. Wszystko, co musisz wiedzieć o psich latach.

Autor 11 marca 2021 No Comments

Pewnie wiele razy przez głowę przechodziły Ci myśli w stylu: “Ile żyje pies?” lub “Ile lat – w przeliczeniu na ludzkie – ma mój pies?”. Niejednokrotnie wbijano Ci do głowy, że wystarczy tylko pomnożyć wiek psa przez siedem i… gotowe. Otóż, NIE! I zaraz wytłumaczymy dlaczego. Z naszego tekstu dowiesz się także, jak liczyć wiek psa (i robić to prawidłowo), a także jak oszacować wiek pupila, jeśli jest adopciakiem i brakuje danych z metryki.

Wiek psa

WIEK PSA A WIEK CZŁOWIEKA

Najważniejszy mit, jaki chcemy obalić to stereotypowe założenie, że jeden rok życia psa to 7 lat życia człowieka.

To ogromne uproszczenie, które ma niewiele wspólnego z rzeczywistością i obecnym stanem wiedzy.

Rozpowszechniano je od lat 50 XX stulecia na podstawie średniej długości życia ludzi i psów. Propagowana była ona głównie przez weterynarzy, którzy próbowali wytłumaczyć właścicielom, że ich czworonogi starzeją się zdecydowanie szybciej. Co za tym idzie, wymagają one częstszej pomocy specjalistów, by jak najdłużej cieszyć się formą i dobrym zdrowiem.

W świetle najnowszych badań i obserwacji teoria ta poważnie mija się z prawdą, choć jej podstawowe założenie jest jak najbardziej poprawne – czyli fakt, że psy starzeją się inaczej niż ludzie.

Przyjmuje się, że psy osiągają dojrzałość płciową w 10-12 miesiącu swojego życia. Pomimo tego, że poszczególne etapy przebiegają podobnie, to jednak początkowo proces dojrzewania przebiega znacznie szybciej niż u ludzi, by potem stopniowo zwalniać. Między innymi dlatego nie można przyjmować za punkt wyjścia wieku człowieka, ponieważ narażeni jesteśmy na poważne błędy.

Należy także pamiętać, że obliczając rzeczywisty wiek psa, trzeba uwzględnić również inne czynniki, jak rasa (przytaczane badania przeprowadzono na golden retrieverach), wielkość, waga czy potencjalne choroby genetyczne.

Umożliwiło to stworzenie zdecydowanie dokładniejszą metodę obliczanie długości życia psiaków, która opierać się będzie także na materiale genetycznym. Koncept nazwany został tzw. zegarem epigenetycznym. Wyniki badań wskazują jasno, że wiek człowieka i psa nie łączą się ze sobą linearnie, a logarytmicznie.

Łącząc te wszystkie faktory ze sobą, stworzono specjalny wzór na obliczenie ludzkiego wieku psa.Przedstawia się on następująco: 16In (wiek psa) + 31. Oznacza to, że trzeba pomnożyć naturalny logarytm rzeczywistego wieku psa przez 16 i dodać do tego 31.

W tym przypadku należy mieć na uwadze, że ten wzór odnosi się wyłącznie do psiaków, które ukończyły pierwszy rok życia. Według niego roczny psiak w przeliczeniu na ludzkie lata ma ich aż 31, a dwulatek 42,1!

Ludzie zaczynają starzeć się później niż psy i jest to proces rozłożony w czasie. U psów z kolei wszystko zaczyna się wcześniej i jednocześnie zwalnia po kilku latach.

A zatem, aby z dużą dokładnością przeliczyć wiek psa na lata ludzkie, nie wystarczy tylko pomnożyć go przez siedem. Mamy nadzieję, że już więcej tego nie zrobisz 😉

Kalkulator wieku psa

Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kalkulator wieku psa, który pomoże w wyliczeniu wieku twojego pupila. Wystarczy, że w polu obok wpiszesz wiek w ludzkich latach a nasz kalkulator przeliczy je na lata psie korzystając ze wzoru, który ustalili naukowcy.

JAK OSZACOWAĆ WIEK PSA?

Jeśli psiak przebywa z Tobą od szczenięcia, nie ma większego problemu. Co zrobić, gdy przygarniamy psiaka, o którym nie mamy podstawowych informacji?

Ważnych i trafnych wskazówek dostarczy Ci dokładna obserwacja wyglądu pupila. Wskazówek należy szukać przede wszystkim w wyglądzie czworonoga. Szczególnie należy przyglądać się sierści, zębom i oczom.

SIERŚĆ

Siwe włosy – dokładnie jak u ludzi – są jedną z oznak starzenia się. Pierwsza siwizna związana z wiekiem może pojawić się w wieku 4-5 lat, zazwyczaj w okolicach pyszczka. Z czasem rozszerza się ona też na inne obszary psiego ciała.

Ich obecność jednak o niczym nie przesądza – może to być jedynie kwestia umaszczenia czy różnic osobniczych.

ZĘBY

Pokaż mi swoje zęby, a powiem Ci, ile masz lat. Stan uzębienia to jedna z największych wskazówek w określaniu wieku psiaka.

Liczba zębów, kolor czy kondycja – to wszystko jest niezwykle pomocne. Szczeniaki mają 28 zębów, a dorosłe psy 42. Wymiana zębów mlecznych na stałe zazwyczaj następuje między 5. a 7. miesiącem życia.

Zdrowe i jasne zęby sugerują dorosłego i młodego psiaka. Z wiekiem zęby ścierają się, żółkną, a nawet wypadają.

OCZY

Oczy nigdy nie kłamią. Także Twojego psiaka. Im pies jest starszy, tym stają się one odrobinę mętne czy zamglone. Większość psich seniorów ma również poważne problemy ze wzrokiem, jak choćby jaskra czy zaćma.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Z postępującymi latami, psy coraz rzadziej urządzają sobie radosne harce czy zabawy szarpakiem, które tak uwielbiały w młodzieńczym wieku.

Potrzebują mniej ruchu, szybciej się męczą, są nieco apatyczne.

Wciąż zadajesz sobie pytanie: Ile lat ma mój pies? Mamy nadzieję, że trochę udało nam się pomóc.

Jeśli chcesz obliczyć wiek swojego psa, a wciąż masz pewności, jak to zrobić i nie posiadasz podstawowych informacji z metryki, udaj się do swojego weterynarza – on z pewnością pomoże Ci go dokładnie określić.

Pamiętaj, żeby dopasowywać wspólny tryb życia i wszystkie aktywności do wieku i samopoczucia swojego pupila!