Choroby

Dlaczego mój pies kuleje? Jak szybko reagować?

Autor 8 marca 2021 No Comments

Zauważyłeś, że Twój pies kuleje na przednią lub tylną łapę? A do tego coraz mniej chętnie wychodzi na spacer? Może unika zabawy, mimo że dotychczas był rozbrykanym rozrabiaką? To z pewnością symptomy, które powinny skłonić Cię do wizyty u weterynarza. Konieczna może być zaawansowana diagnostyka pod względem kulawizny. Zobacz, jakie objawy powinny zapalić alarmową lampkę i jak szybko trzeba reagować.

Pies kuleje

Dlaczego mój pies kuleje?

Niestety, przyczyny kulawizny u psa niezależnie od postaci nie zawsze są oczywiste i od razu widoczne dla właścicieli.

Powodem mogą być urazy kości i więzadeł, kontuzje mięśniowe, jak również wrodzone choroby genetyczne, nowotwory, zmiany zwyrodnieniowe czy zaburzenia neurologiczne.

Problemy mogą zacząć się już w wieku szczenięcym. Niedobory makro- i mikroelementów czy mikroskopijne zaburzenia w rozwoju stawów u maluchów mogą skutkować kulawizną u dorosłych psów.

To samo tyczy się dysplazji łokciowej czy biodrowej – pierwsze objawy pojawią się w wieku dorosłym, podczas gdy przyczyn należy szukać o wiele wcześniej. Zmiany zwyrodnieniowe, które im towarzyszą, są jednymi z najtrudniejszych do leczenia.

Co ważne – bezpośrednie przyczyny, przez które pies kuleje, wcale nie muszą
znajdować się w obrębie samych kończyn. Mogą być one zlokalizowane praktycznie na całym ciele – od kręgosłupa, przez głowę, aż po jamę brzuszną. Dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie codziennego zachowania swojego pupila i odpowiednia reakcja na niepokojące objawy.

Mój pies kuleje - jak szybko reagować?

Nie będziemy ukrywać – odpowiednio szybka reakcja może uratować psu życie i nie można bagatelizować żadnych symptomów, które odbiegają od codziennej rutyny psiaka.

Zatem, jeśli pies utyka, chodzi chwiejnym krokiem i ma trudności w poruszaniu – zgłoś się do weterynarza.

Jeśli uległ wypadkowi komunikacyjnemu, ma widoczną ranę lub ciągłość jego skóry została ewidentnie naruszona – umów się na wizytę do weterynarza.

Zrób to samo także, gdy dostrzegasz bardziej ogólne objawy, jak apatia, brak apetytu, osowiałość czy utrata świadomości i bezcelowe, nieskoordynowane ruchy, których pies nie wykonywał wcześniej.

Czas jest niezwykle ważny w doborze skutecznego leczenia. Im wcześniej pies zostanie zdiagnozowany, tym szybciej wróci do pełni sił. Jest to szczególnie istotne w przypadku takich schorzeń, jak pęknięcia kości, złamania, naderwanie/zerwanie więzadeł i ścięgien czy skręcenia.

Niestety, bardzo często psy trafiają pod opiekę specjalistów zdecydowanie zbyt późno, co utrudnia lub nawet uniemożliwia pełną rekonstrukcję i całkowity powrót do zdrowia. Dlatego jeśli nie wiesz, co zrobić, gdy Twój pies kuleje – jak najszybciej umów się na konsultację ze swoim weterynarzem. Tam znajdziesz najlepszą diagnozę i opiekę.

W wielu przypadkach psy trafiają do specjalistów zbyt późno, gdy rozpoczną się już procesy naprawcze w ich organizmach i gdy rekonstrukcja uszkodzonych tkanek jest utrudniona, a czasem nawet niemożliwa. Dlatego nie zwlekaj i umów się na konsultację z lekarzem weterynarii jak najszybciej.

Nagła czy przewlekła kulawizna?

Gdy pies zaczyna kuleć nagle, z dnia na dzień, zazwyczaj dzieje się to w wyniku konkretnego urazu.

Wystarczy, że psiak źle stanie podczas spaceru czy zabawy w parku i nieszczęście gotowe. Stan zapalny, uraz mechaniczny – konsekwencji może być naprawdę sporo.

Pies kuleje i nie wiesz, co robić?

Na początek sprawdź psu temperaturę – stan zapalny zazwyczaj powoduje gorączkę. Kolejną sprawą jest dokładne sprawdzenie łap i delikatne zbadanie mięśni i kości – jeśli pojawi się boleść, psiak od razu to zasygnalizuje i wtedy niezwłocznie udaj się do specjalisty.

Oczywiście, jeśli dostrzeżesz ranę czy drzazgę, czym prędzej sięgnij po preparat antyseptyczny i bandaż, by ją opatrzyć. Bez względu na wszystko udaj się też do weterynarza, by ocenić stan zwierzaka i ewentualnie zdiagnozować dodatkowe urazy.

To możesz zrobić w niespodziewanych przypadkach nagłego kulenia.

A czym jest kulenie przewlekłe?

Kulenie przewlekłe utrzymuje się przez długi czas i/lub regularnie powraca – i to pomimo podejmowanych wysiłków terapii i leczenia.

W zależności od tego, kiedy pojawiły się pierwsze symptomy, kulenie u psa może sugerować różne schorzenia.

W okresie szczenięcym mogą one sygnalizować młodzieńcze zapalenie stawów, które przytrafia się zazwyczaj w czasie zbyt szybkiego wzrostu i przybieraniu na wadze.

U psów starszych przewlekłe utykanie zazwyczaj wywołane jest zwyrodnieniem stawów, co trzeba zawsze potwierdzić specjalistyczną diagnozą.

Przewlekła kulawizna może także sygnalizować także m.in.:

  • martwicę chrzęstno-kostną stawu barkowego lub łokciowego,
  • zapalenie kości, czyli panosteitis,
  • osteodystrofię przerostową,
  • niedopasowanie stawu łokciowego.

Na szczęście, zarówno nagła kulawizna, jaki i jej przewlekła postać może być skutecznie leczona indywidualnie dobraną terapią. Wszystko wiele zależeć będzie od czasu naszej reakcji – zwłaszcza, że pies nie zawsze wprost będzie sygnalizować swoje dolegliwości i cierpienie.

Bądź kochającym i odpowiedzialnym opiekunem - każdego dnia uważnie obserwuj
swojego pupila i szybko reaguj.