ArtykułyChoroby

Dlaczego higiena jamy ustnej u psa jest tak ważna?

Autor 16 marca 2021 No Comments

Jeszcze kilka lat temu świadomość właścicieli psów na temat profilaktyki i dbania o zdrowie jamy ustnej swoich pupili była zatrważająco niska. Na szczęście, szczoteczka do zębów dla psa czy pasta do zębów nie są już objawem fanaberii, a wyrazem odpowiedzialności i troski.

Zastanawiasz się, jak wybrać szczoteczkę do zębów dla psa? A może nie wiesz, jaka jest najlepsza pasta do zębów dla psa? Przeczytaj nasz artykuł do końca, a wszystko za chwilę stanie się jasne!

Pielęgnacja i higiena jamy ustnej u psa

Higiena i pielęgnacja jamy ustnej u psa - dlaczego są tak ważne?

Na psich zębach – tak samo, jak u ludzi – z czasem odkłada się płytka nazębna, która z czasem może przekształcić się w niebezpieczny kamień nazębny. Może stać się to przyczyną wielu dolegliwości i problemów zdrowotnych.

Wiesz, że to właśnie kamień nazębny stoi za odorem i przykrym zapachem z pyszczka Twojego pupila?

Zarówno płytka, jak i kamień nazębny są wręcz idealną pożywką dla bakterii. Mogą one doprowadzić nawet do ostrego zapalenia dziąseł u psa, które – jeśli jest nieleczone – stanie się przyczyną odsłaniania się szyjek zębowych, a także tworzenia się tzw. kieszeni zębodołowych.

Ale to wcale nie koniec…

Bakterie mogą wniknąć także do wnętrza zęba, co zaowocuje bolesnym zapaleniem ropnym. Często kończy się ono stopniową utratą uzębienia psiaka. Co więcej, te same bakterie i toksyny połykane wraz ze śliną przedostają się do reszty organizmu. Prowadzić to może do rozwijania się niebezpiecznych chorób serca, wątroby czy nerek.

Dalej myślisz, że higiena jamy ustnej psa to widzimisię i fanaberia?

Pasta do zębów dla psa - pierwszy krok na drodze do psiego szczęścia

Myśląc o profilaktyce i higienie uzębienia pupila, trzeba zdecydować się na odpowiednią pastę. Na początek ważne ostrzeżenie: pod żadnym pozorem nie sięgaj po pasty dla ludzi!

Jak wybrać najlepszą pastę do zębów dla psa?

Wszystko zależy od Waszych preferencji i upodobań. Nie ma jednego złotego środka na wybór idealnej pasty – ta sama sprawdzi się u przyjaciół, a u Ciebie psiak nawet na nią nie spojrzy.

Konsystencja
Na rynku istnieje wiele rodzajów past do zębów dla psa. Rekomendujemy wybierać te w formie żelu. Zdecydowanie najlepiej się rozprowadza, co daje ogromne wsparcie w szybkim czyszczeniu zębów – zwłaszcza, gdy psiak wierci się i niecierpliwi.

Co ze smakiem?
Sporym ułatwieniem w regularnej pielęgnacji psich zębów jest smakowa pasta do zębów. Jeśli masz taką możliwość – wybierz taką, która smakuje jak ulubiony przysmak Twojego pupila. Takie pasty są szybciej akceptowane przez czworonogi, dają im większy komfort, co sprawia, że czyszczenie zębów nie będzie dla nich aż tak stresujące.

Skuteczna pasta to taka, która nie tylko będzie czyścić zęby psiaka, ale też wspomoże pielęgnację dziąseł i odświeżanie oddechu. Właśnie dlatego w składzie tych najpopularniejszych znajdziesz enzymy rozpuszczające kamień nazębny, a także substancje bakteriobójcze.

Pastę już mamy. Czas sprawdzić, jaka powinna być szczoteczka do zębów dla psa.

Szczoteczka do zębów dla psa - jak wybrać?

Na nic się zda nawet najbardziej naturalna i “smakowita” pasta, jeśli nie pójdzie z nią w parze odpowiednia szczotka do zębów.

W sklepach zoologicznych (i nie tylko) znajdziesz szczoteczki do zębów dla psa w różnych rozmiarach i kształtach. Nie można wybrać tej pierwszej lepszej z brzegu. Szczoteczka powinna być dopasowana do pyszczka i jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów nie może kojarzyć się psiakowi z czymś nieprzyjemnym czy bolesnym, dlatego może się tak zdarzyć, że przetestujesz kilka różnych modeli zanim trafisz na tę jedną jedyną. Dzięki niej będziesz mieć pewność, że dotrzesz do wszystkich zakamarków jamy ustnej i zapewnisz swojemu ulubieńcowi zdrowe i mocne zęby, a przy okazji zafundujesz mu delikatny masaż dziąseł.

Bodaj najpopularniejsze szczoteczki do zębów dla psa to specjalne nakładki na palec. To idealne rozwiązanie dla małych ras, ponieważ pozwala ono cały czas kontrolować siłę nacisku i mieć pewność, że nie zrobisz psiakowi krzywdy. Szczoteczka na palec daje również większe możliwości dotarcia do trudno dostępnych miejsc w uzębieniu psiaka.

Klasyczne szczoteczki do zębów dla psa przypominają te przeznaczone dla ludzi. Zazwyczaj występują w kilku rozmiarach, by można było wybrać optymalną wielkość powierzchni szczotkującej. Częstym dodatkiem są również gumowe wypustki, dzięki którym wyczyścisz też psi język.

Na rynku dostępne są też tzw. podwójne szczoteczki do zębów dla psa. Składają się one z dwóch główek na obu końcach szczoteczki. Większa przeznaczona jest do przednich zębów, mniejszą szczotkuje się tylną część uzębienia.

Ciekawym rozwiązaniem są także szczotki do zębów dla psa z podwójną główką, która przypomina nieco budową szczypce z włosiem. Jedna część szoruje zęby od frontu, a druga ich wewnętrzną stronę, co sprzyja jeszcze dokładniejszemu czyszczeniu psiego uzębienia.

Jeśli dotąd profilaktyka i higiena jamy ustnej psa nie były dla Ciebie aż tak istotne,
mamy nadzieję, że od teraz już się to zmieni. Wiemy, że możesz nie mieć pewności,
jaki model szczoteczki do zębów dla psa lub jaką pastę wybrać, skontaktuj się ze swoim
weterynarzem – z pewnością pomoże i skutecznie doradzi.