Wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów - co to jest, jakie są objawy?

Wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów - co to jest?

Wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów (FIPV) jest chorobą śmiertelną zarówno u kociąt jak i u kotów dorosłych. Wywołany jest przez koronawirus kotów (FCoV), który po mutacji może sę przerodzić w FIP.

Drogi zakażenia

Ryzyko jest o wiele większe, gdy koty żyją w większych skupiskach i korzystają z tej samej kuwety lub mają wolny wybieg na dworze. Kocięta mogą zarazić się po 9 tygodniu życia, kiedy już nie mają odporności biernej z mleka matki i mogą mieć kontakt z kałem innych kotów, które są nosicielami wirusa. Do zakażenia dochodzi głównie drogą pokarmową, przez ugryzienia i lizanie otwartych ran (przez ślinę), a także drogą kropelkową.

kotek
kociak

Zapalenie otrzewnej kotów - objawy

Objawy obejmują: gorączkę, osłabienie, wymioty, biegunki, brak apetytu, spadek masy ciała, zaburzenia ruchowe czy matową sierść, rzadziej występują zaburzenia neurologiczne. W postaci wysiękowej może pojawić się płyn w jamie brzusznej (wodobrzusze) lub w jamie opłucnej. Postać bezwysiękowa jest trudna do rozpoznania, gdyż takie objawy wykazuje wiele innych chorób.

Leczenie FIP

Obecnie zakaźne zapalenie otrzewnej kotów jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną. Istnieją sposoby na przedłużenie życia kota i na ograniczenie jego cierpienie poprzez leki, upuszczanie płynów z jam wewnętrznych i wysokobiałkową mokrą dietę.

Produkty powiązane: