Jak rozpoznać, że twojemu zwierzakowi coś dolega?

Objawy choroby u psa lub kota – jak ich nie przeoczyć?

Do zdiagnozowania, że z naszym pupilem dzieje się coś niedobrego nie trzeba być lekarzem. Ponieważ to my, jako właściciele znamy swoje zwierzęta, to bez problemu powinniśmy zauważyć niepokojące nas objawy. Jeśli jednak już zauważymy, że zwierzę zachowuje się inaczej niż zwykle to należy udać się do specjalisty jakim jest lekarz weterynarii.

Do właściwego rozpoznania przyda nam się lista, na co należy zwracać uwagę podczas kontroli pupila:

 • oczy (przejrzyste) i bez wycieków ropnych
 • nos bez wysięków
 • oddech
 • jednolity kolor dziąseł, które po naciśnięciu po kilku sekundach wracają do naturalnego koloru
 • czyste zęby
 • czyste uszy bez przykrego zapachu
 • lśniąca sierść
 • gładka i czysta skóra
 • umiarkowany apetyt
 • prawidłowe wypróżnianie
Zachowanie zwierzęcia również pomaga w identyfikacji jego stanu zdrowia np.:

 • zmiana w aktywności fizycznej (aktywny pies przesypia całe dnie)
 • nagła niechęć do ludzi
 • nagła zmiana stosunku pasa do właściciela (np. warczenie)

Jeśli już zauważymy któryś z tych objawów należy zacząć obserwację, gdyż możliwe że to jednorazowa sytuacja, nie mająca wpływu na zdrowie i kondycję zwierzęcia. Kiedy takie zachowanie utrzymuje się przez dłuższy czas to niezbędna jest wizyta u weterynarza.

Temperatura ciała

Kolejnym ważnym etapem w diagnostyce choroby jest temperatura. U psa mieści się ona w granicach 37.5- 39 stopni Celsjusza, a u kota ok. 38-39 stopni Celsjusza. Bez problemu do wykonania pomiaru można użyć termometru przeznaczonego dla ludzi. Aby mierzenie temperatury miało sens, należy je wykonać kiedy zwierzę jest w stanie spoczynku.

Kaszel i katar

Katar i kaszel może świadczyć o chorobie dróg oddechowych. W przypadku gdy do tych objawów dochodzi apatia, duszności oraz wypływy ropne z dróg oddechowych, należy udać się natychmiastowo do lekarza weterynarii w celu dogłębnej diagnozy choroby.

Wymioty i biegunka

Biegunka i wymioty zawsze powinny zwrócić naszą uwagę, szczególnie gdy towarzyszą im inne objawy, takie jak np. osłabienie czy osowiałość. Takie zachowanie może świadczyć o chorobach pasożytniczych, których nie można lekceważyć.

Brak apetytu

Pojedyncze przypadki braku apetytu niekoniecznie świadczą o chorobie.  Możliwe, że zwierzę po prostu nie ma ochoty na jedzenie np. w upalny dzień.

Jednak gdy zwierzak traci apetyt na dłuższy czas, może to oznaczać np. cukrzycę lub problemy przewodu pokarmowego. Dlatego jeśli nasz pupil traci całkowicie apetyt, tak jak w wyżej wymienionych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii w celu diagnozy problemu.

Zmiany skóry i sierści

Zmiany na skórze lub sierści mogą świadczyć o alergiach, schorzeniach pasożytniczych, grzybiczych ale także bakteryjnych. Zmiany skórne mogą mieć również związek z wieloma chorobami wewnętrznymi, które powinniśmy konsultować z weterynarzem.

Drapanie się

Częste drapanie w przypadku kota lub psa daje nam znak o problemie związanym z sierścią i skóra. W większości przypadkach będzie to inwazja pcheł lub wszy, których ugryzienia dla zwierząt są uciążliwe. Wówczas należy zaopatrzyć się w preparaty do zwalczania pasożytów oraz dobrze będzie dokładnie wyprać posłanie kota.

Częste oddawanie moczu

Może to być przyczyną zapalenia pęcherza moczowego lub niewydolnością nerek. W takim przypadku należy wykonać badanie moczu, a czasem nawet będzie potrzebne badanie USG. Na podstawie wyników badań weterynarz będzie w stanie podjąć się odpowiedniego leczenia.

Zmiany postawy ciała

Najczęściej zmiany te są następstwem bólu przy poruszaniu się zwierzęcia.

Gdy widzimy, że nasz zwierzak kuleje lub porusza się w nienaturalny sposób to przyczyną mogą być schorzenia układu ruchowego, przykładowo zapalenie kostno-stawowe.

Przy takich schorzeniach konieczne jest badanie RTG lub USG oraz odpowiednie leczenie.

Tak naprawdę trudno jest wymieniać objawy, dzięki którym będziemy pewni, że naszemu zwierzakowi coś dolega. Każdy organizm jest inny i inaczej będzie reagował na bodźce. Ogromna ilość chorób wynika właśnie z zaniedbania naszych czworonożnych przyjaciół. Zwierzęta nie są w stanie powiedzieć nam, że coś je boli. Dlatego najlepiej jest ciągle obserwować zachowanie i wygląd pupila.

Jako właściciele, którzy spędzamy z nimi najwięcej czasu jesteśmy w stanie jako pierwsi zauważyć odstępstwa od normy i tylko od nas zależy co zrobimy z niepożądanymi objawami.