Dirofilaria u psów - czym jest, jak się objawia?
Dirofilaria - co to jest?
Jest to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie rodzaju Dirofilaria. Występuje ona na całym świecie, najliczniej w klimacie ciepłym i umiarkowanym. W związku z globalnym ociepleniem choroba rozprzestrzenia się do coraz większej liczby krajów Europy.
Rozróżniamy dwa najczęściej spotykane typy tego nicienia: forma sercowa D.immitis oraz forma podskórna D.repenes. W tym artykule przybliżymy Dirofilarię immitis, gdyż jest ona bardziej niebezpieczna dla zdrowia i życia naszych pupili.
Drogi zakażenia
Pasożyty przenoszone są przez komary. Komary zarażają się larwą pasożyta w pierwszym stadium podczas żerowania na psach lub kotach, które są nosicielami Dirofilarii. Pasożyt ewoluuje w organizmie komara do stadium trzeciego przez 2-3 tygodnie. Larwy w trzecim stadium przenoszą się na inne stworzenia poprzez aparat gębowy komara podczas żerowania.
Następnie larwa przedostaje się pod skórę, potem do mięśni gdzie się rozwija, a na końcu dostaje się do żył i tętnic płucnych. Do osiągnięcie pełnej dojrzałości i rozmnażania (mikrofilaria) potrzebują ok. 3.5-7 miesięcy. Pasożyt w dojrzałej formie może osiągać rozmiary do 30cm.
Czy Dirofilaria jest groźna dla człowieka?
Tak, ale nie jest to choroba odzwierzęca, nie przechodzi z psa na człowieka. Pośrednikiem zawsze są komary.


Objawy obejmują:
- przewlekły kaszel,
- gorączkę,
- nietolerancję wysiłkową,
- spadek wagi,
- duszności,
- objawy niewydolności serca:
- pies szybko się męczy,
- nie chce się bawić,
- kaszle po każdym większym wysiłku,
- zdarzają się też omdlenia
- lub/i poszerzone żyły szyjne,
- czasami mogą pojawić się objawy nerwowe, gdy larwy przemieszczają się do mózgu.
Leczenie dirofilarii
Leczenie ma na celu zabicie pasożytów, najpierw w postaci dorosłej, a następnie mikrofilarii (trwające wiele miesięcy). Sam proces leczenia stanowi zagrożenie dla życia psa. Konieczne jest dokładne przebadanie i przygotowanie pacjenta, gdyż leki te są wysoce toksyczne.
Czasami konieczne jest chirurgiczne usunięcie pasożytów z żył lub komór serca, a dopiero potem przystąpienie do leczenia.
Po każdym powrocie z wakacji warto przeprowadzić badania krwi na obecność chorób pasożytniczych u naszego psa. Wczesna profilaktyka oraz częste badania i testy zapewnią naszemu pupilowi dobre zdrowie i długie życie.
