Dirofilaria u psów - czym jest, jak się objawia?

Dirofilaria - co to jest?

Ponieważ Dirofilarioza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez nicienie rodzaju Dirofilaria, stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt.

Występuje ona na całym świecie, jednak najliczniej w klimacie ciepłym i umiarkowanym. Z uwagi na globalne ocieplenie, obserwujemy jej ekspansję do nowych obszarów, co jest niepokojące dla wielu krajów Europy.

Rozróżniamy dwa główne typy tego nicienia, które są najczęściej spotykane. Pierwsza to forma sercowa D.immitis, a druga to forma podskórna D.repens. Jednak, w tym artykule skupimy się na Dirofilarii immitis. Dlaczego? Ponieważ jest ona znacznie bardziej niebezpieczna dla zdrowia i życia naszych czworonożnych przyjaciół. W podsumowaniu, ważne jest, aby być świadomym zagrożeń związanych z tą chorobą i dbać o odpowiednią profilaktykę oraz leczenie, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Drogi zakażenia

Ponieważ pasożyty przenoszone są przez komary, stanowią one główne zagrożenie dla naszych zwierząt. Komary, z uwagi na swoje nawyki żerowania, zarażają się larwą pasożyta w pierwszym stadium podczas żerowania na psach lub kotach, które są nosicielami Dirofilarii. Jednak nie od razu stają się one nosicielami dojrzałego pasożyta. Pasożyt, bowiem, ewoluuje w organizmie komara do stadium trzeciego przez 2-3 tygodnie. Następnie, larwy w trzecim stadium przenoszą się na inne stworzenia poprzez aparat gębowy komara podczas żerowania.

Po ugryzieniu, larwa przedostaje się pod skórę, potem do mięśni, gdzie kontynuuje swój rozwój. Z uwagi na swój cykl życiowy, na końcu dostaje się do żył i tętnic płucnych. Aby osiągnąć pełną dojrzałość i rozpocząć proces rozmnażania (mikrofilaria), potrzebują one około 3.5-7 miesięcy. Jednak warto podkreślić, że pasożyt w dojrzałej formie może osiągać imponujące rozmiary, dochodzące nawet do 30cm.

W podsumowaniu, komary odgrywają kluczową rolę w cyklu życiowym Dirofilarii, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania naszych zwierząt w celu wykrycia i wczesnego leczenia tej choroby.

Czy Dirofilaria jest groźna dla człowieka?

Tak, ale nie jest to choroba odzwierzęca, nie przechodzi z psa na człowieka. Pośrednikiem zawsze są komary.

komar
szczeniak

Objawy obejmują:

 • przewlekły kaszel,
 • gorączkę,
 • nietolerancję wysiłkową,
 • spadek wagi,
 • duszności,
 • objawy niewydolności serca:
  • pies szybko się męczy,
  • nie chce się bawić,
  • kaszle po każdym większym wysiłku,
  • zdarzają się też omdlenia
  • lub/i poszerzone żyły szyjne,
 • czasami mogą pojawić się objawy nerwowe, gdy larwy przemieszczają się do mózgu.

Leczenie dirofilarii

Ponieważ leczenie ma na celu zabicie pasożytów, najpierw w postaci dorosłej, a następnie mikrofilarii, które mogą trwać wiele miesięcy, jest to proces skomplikowany i wymagający.

Jednak sam proces leczenia, z uwagi na używane leki, stanowi poważne zagrożenie dla życia psa. Leki te są wysoce toksyczne, dlatego konieczne jest dokładne przebadanie i przygotowanie pacjenta przed rozpoczęciem terapii.

W niektórych przypadkach, jednak, konieczne jest chirurgiczne usunięcie pasożytów z żył lub komór serca. Dopiero po takim zabiegu można przystąpić do właściwego leczenia farmakologicznego.

W podsumowaniu, po każdym powrocie z wakacji warto przeprowadzić badania krwi naszego psa na obecność chorób pasożytniczych. Wczesna profilaktyka oraz regularne badania i testy są kluczem do zapewnienia naszemu pupilowi dobrej kondycji zdrowotnej, co przekłada się na długie i zdrowe życie.

weterynarz
Białaczka kotów, niedobór odporności u kotów - test FeLV Ag+FIV Ab Borelioza psów. Ptasia grypa u kotów. Kaliciwiroza. Nosówka. Parwowiroza
Dirofilarioza Szybki test na pasożyta mięsnia sercowego psów CHW Ag