Panleukopenia kotów - co to jest i jakie są objawy?

Panleukopenia kotów - co to jest?

Panleukopenia (FPV) inaczej zwana kocim tyfusem jest to wysoce zaraźliwa wirusowa choroba kotów.

Drogi zakażenia

Wirusem mogą zarazić się wszystkie koty niezależnie od wieku, jednak najbardziej wrażliwe na zakażenie są kocięta w wieku 6 tygodni-4 miesiące. Śmiertelność nieszczepionych kociąt wynosi nawet do 90%. Chore osobniki wydalają bardzo duże ilości wirusa w kale, najczęstszą drogą zakażenia jest kontakt bezpośredni oraz droga pokarmowa. Parwowirusy są oporne na czynniki środowiskowe, mogą przetrwać nawet rok. Wirusa mogą przenieść także sami właściciele kota na swoich butach lub rękach, jeżeli mieli styczność z zarażonym kotem.

kociak
kotek

Panleukopenia kotów - objawy

Okres inkubacji choroby to ok. 4-10 dni. Objawy panleukopenii zwykle pojawiają się nagle i z duża siłą. Symptomy obejmują między innymi: apatię, niechęć do ruchu, leżenie na mostku z podwiniętymi łapami, ostre wymioty, cuchnącą (często krwawą) żółtą biegunkę czy nagłą wysoką gorączkę, która gwałtownie spada poniżej normy. W niektórych przypadkach śmierć może nastąpić przed pojawieniem się objawów klinicznych.

Leczenie panleukopenii

W leczeniu kluczowe jest jak najszybsze nawodnienie kota poprzez kroplówkę i wstrzymanie wymiotów. W zapobieganiu panleukopenii najważniejsze są szczepienia.

Produkty powiązane:

Szybki test diagnostyczny
Szybki test na zakaźne zapelenie jelit u kotów FPV Ag