Leiszmanioza u psów - co to jest i gdzie występuje?

Leiszmanioza - co to jest, czy jest zaraźliwa?

Leiszmanioza jest chorobą pasożytniczą. Należy do chorób odzwierzęcych i może stanowić zagrożenie dla ludzi.

Leiszmanioza - gdzie występuje?

Jest to choroba endemiczna – występująca przez długi czas na danym obszarze. W Polsce najczęściej stwierdza się tą chorobę u turystów lub u kierowców ciężarówek oraz osób (lub ich zwierząt) wracających z wakacji na Bliskim Wschodzie, Azji, Afryki lub z nad Morza Śródziemnego.

Leiszmanioza - jak można się zarazić?

Leiszmanioza przenoszona jest przez muchówki z rodzaju Phlebotomus, które pobrały wiciowce leiszmaniozy od jakiegoś nosiciela (głównie są to psy i wolno żyjące gryzonie). Do zakażenia dochodzi w momencie ukąszenia przez owada, możliwe jest też zakażenie poprzez rozgniecenie owada i nieświadome wtarcie wiciowców do rany.

Wakacje z psem
plaża

Objawy leiszmaniozy psów

Objawy mogą się pojawić po 3 miesiącach, a w niektórych przypadkach nawet po kilku latach. Część zwierząt może również przechodzić chorobę bezobjawowo.
Objawy kliniczne są zróżnicowane: biegunka, wymioty, spadek wagi, powiększone węzły chłonne czy zapalenie stawów; wiele psów wykazuje zmiany skórne wokół głowy postępujące z czasem do niższych partii ciała tj. łysienie, łuszczenie się skóry, nadmierne rogowacenie, trudno gojące się rany itp.

Leczenie leiszmaniozy u psów

Ze względu na nieswoiste objawy i podobieństwo objawów leiszmaniozy do innych chorób, w leczeniu bardzo ważny jest dokładny wywiad z lekarzem weterynarii. Należy poinformować o wszystkich podróżach zagranicznych z pupilem w ciągu ostatnich kilku lat. Skuteczność leczenia psów jest dużo niższa niż u ludzi. U psów choroba często nawraca po zakończeniu leczenia, co sprawia, że jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe.

Produkty powiązane:

Szybki test diagnostyczny
Szybki test na pasożytniczą chorobę wektorową psów LSH Ab